patron serwisu
4 years guarantee

Największe błędy przy pielęgnacji ogrodu. Każdy z nas je popełnia

Nieumiejętne koszenie, niewłaściwe nawożenie czy złe miejsce sadzenia roślin. Wystarczy miesiąc niewłaściwej pielęgnacji, by piękny ogród zamienić w klepisko.

Pielęgnacja przydomowej zieleni wymaga wiedzy i dużej ilość czasu. Dobrze utrzymany ogród to nieustanna praca w okresie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Niewłaściwe nawożenie roślin
Nawożenie roślin to bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu będą się one prawidłowo rozwijać i obficie kwitnąć. Niestety tu łatwo o pomyłkę.
Do najczęstszych błędów należą: przenawożenie, zastosowanie niewłaściwego nawozu czy nieodpowiedni termin nawożenia.
Istotne jest, aby nawóz został dobrany odpowiednio do danego gatunku rośliny, stąd warto poznać przed samym zabiegiem jej wymagania. Szczególnie uważać należy na zbyt duże nawożenie azotem.
Pierwiastek ten odpowiada m.in. za szybki rozwój i wzrost roślin. Za późno podany, może prowadzić do zbyt intensywnego wzrostu zielonej masy rośliny, co ograniczy kwitnienie.
Najlepiej, aby nawożenie tym pierwiastkiem zakończyć w lipcu. Od sierpnia aż do połowy października należy stosować nawozy fosforowe i potasowe. Pamiętajmy także o równym rozsiewie/aplikacji nawozu na trawnik, dzięki czemu murawa będzie bardzo zbliżona wysokością i nasyceniem koloru na całej powierzchni. Ważne jest również, aby przed skorzystaniem z produktu sprawdzić jego datę ważności.

Źródło: John Deere

Nieumiejętne podlewanie ogrodu
Mało kto zdaje sobie sprawę, że podlewanie trawy w upale i pełnym słońcu może być przyczyną powstawania żółtych plam.
Trawnik najlepiej podlewać z samego rana, tak aby woda dotarła do głębszych warstw ziemi, a nie odparowała. Jeżeli nie możemy podlać trawy rano, zróbmy to pod wieczór, jednak wtedy trawa jest dłużej wilgotna i bardziej podatna na choroby grzybowe. Jeśli chodzi o częstotliwość podlewania, to w przypadku młodego i dopiero co rozłożonego trawnika powinno się to robić nawet dwa razy w ciągu dnia, ponieważ duża ilość wody sprzyja ukorzenianiu się.
Natomiast w przypadku dobrze ukorzenionych trawników wskazane jest intensywne podlewanie dwa razy w tygodniu.

Niewłaściwe koszenie trawnika
Regularne koszenie trawnika wpływa na powstawanie nowych źdźbeł trawy i sprawia, że trawnik będzie wyglądał niczym zielony dywan. Gdy tego nie robimy, traci on na swojej atrakcyjności. Jak często powinniśmy zatem kosić trawę?
- Jeżeli chcemy, aby trawnik atrakcyjnie wyglądał przez cały sezon, powinniśmy kosić go raz w tygodniu. Warto zwrócić uwagę, że lepszym zabiegiem jest częstsze koszenie i ścinanie niewielkiej części źdźbła, niż rzadsze koszenie i agresywne ścinanie znacznej części źdźbła trawy – mówi Robert Łoza z John Deere Polska.

Jeśli chodzi o prawidłową wysokość koszenia, to należy go skrócić maksymalnie o 30 proc. wysokości. Pamiętajmy również, aby nie kosić, gdy jest bardzo sucho, ponieważ możemy postrzępić trawę, co nie wpłynie dobrze na jej wygląd i jakość. Podobnie jest w przypadku koszenia stępionymi nożami.

Źródło: John Deere

Złe przygotowanie kosiarki
Koszenie trawnika jest bardzo ważne, stąd istotny jest również stan naszej kosiarki. Jak ją konserwować? Po pierwsze pamiętajmy o sprawdzeniu poziomu oleju silnikowego oraz naostrzeniu i wyważeniu noża.
- Jeżeli posiadamy kosiarkę spalinową, pamiętajmy również o benzynie, którą powinniśmy za każdym razem zużyć tak, aby nie pozostawała w układzie paliwowym i przewodach. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ benzyna może stracić swoje właściwości już po miesiącu, a pozostawienie jej na dłuższy czas może uszkodzić układ paliwowy – ostrzega Robert Łoza.
Po drugie zwróćmy uwagę na wypoziomowanie mechanizmu koszącego w kosiarkach samojezdnych, aby powstała równa, gładka powierzchnia, a nie fale.
Po trzecie pamiętajmy, aby noże były odpowiednio naostrzone. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przycinają one trawę, a nie wyrywają ją. Kosiarka to również miejsce, które łatwo się brudzi. Dlatego po koszeniu warto odpowiednio wyczyścić obudowę i elementy tnące, aby nasz sprzęt służył przez wiele lat.

Źródło: John Deere

Złe miejsce posadzenia roślin
Kiedy wybieramy gatunki roślin, które chcemy zasadzić w ogrodzie, powinniśmy sprawdzić ich wymagania. Może się okazać, że część z nich nie lubi nasłonecznionych lub zacienionych miejsc, które będą miały wpływ na jakość gleby oraz dostępność wody.
Jeżeli mamy do czynienia z delikatną rośliną, lepiej będzie ją ulokować w bardziej nasłonecznionym miejscu. Miejsca o małej ilości światła przeznaczmy dla mniej wymagających gatunków. Częstym błędem jest również sadzenie roślin zbyt blisko siebie. Pamiętajmy, że po kilku latach może okazać się, że będą one potrzebowały znacznie więcej przestrzeni, niż to było pierwotnie planowane. Warto również dobierać obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach dotyczących gleby, nawozów czy też światła.

Źródło: John Deere

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.