patron serwisu
4 years guarantee

Praca w John Deere – jedna organizacja, wielopokoleniowy zespół, wiele możliwości

article-thumbnail

Zdobywanie i udoskonalanie kompetencji, wymiana doświadczeń między pokoleniami, ruchomy czas pracy, atrakcyjny system szkoleń – to tylko kilka atutów bycia częścią zespołu światowego lidera produkcji maszyn - John Deere. W jaki sposób wygląda praca dla amerykańskiego producenta?

Rynek rekrutacji zmienia się w ostatnich miesiącach w bardzo dynamiczny sposób. Coraz częściej spotykamy się z ”rynkiem pracownika”. Stabilna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju, rosnące PKB czy spadające bezrobocie, sprawiają, że na rynku pracy coraz trudniej o dobrego i wykwalifikowanego kandydata do pracy. Dzisiaj pracodawcy, wykorzystują nowoczesne metody rekrutacji, aby dotrzeć do odpowiednich kandydatów, jednocześnie zapewniając im atrakcyjne i stabilne miejsce pracy oraz nieustanny rozwój zawodowy.

- Kandydaci, którzy zdecydują się na pracę w John Deere od samego początku odgrywają ważną rolę w zespole. Każdy nowy pracownik jest indywidualnie przygotowywany do pracy na swoim nowym stanowisku. Rozpoznajemy kluczowe umiejętności, które dalej rozwijamy i umożliwiamy zdobywanie doświadczenia w różnych działach, również za granicą. Pragnę dodać, że oferujemy ruchomy czas pracy, dzięki temu nasi pracownicy zdecydowanie łatwiej łączą życie zawodowe z prywatnym – mówi Magdalena Rymarska Country HR Manager z John Deere Polska.

Wiele kompetencji i nieustanny rozwój

W odróżnieniu od wielu innych organizacji, John Deere wyróżnia się możliwością zdobycia kompetencji w wielu zadaniach. W jednej organizacji spotykają się pracownicy różnych działów:
• Finansowe Centrum Usług Wspólnych
• Dział Sprzedaży
• Dział Szkoleniowy
• Dział Technicznego Wsparcia Klienta
• Dział HR
• Dział Księgowości
• Dział Marketingu
• Dział Rozwoju Sieci Dealerów
• Dział Obsługi Sieci Dealerów
• Dział Koordynacji Tłumaczeń

Na początku 2018 roku utworzony został także nowy podmiot - John Deere Bank Oddział w Polsce.

Przykładowo osoba zaczynająca swoją karierę w Finansowym Centrum Usług Wspólnych, może po pewnym czasie spróbować swoich sił w dziale marketingowym lub sprzedaży.

- Dzięki takim rozwiązaniom pracownicy nie znudzą się wykonywanymi obowiązkami. Do tego chcemy, aby już od pierwszego dnia poczuli oni pewną ”legendę” firmy, w której rozpoczynają swoją karierę. Poczucie przynależności to jedna z najważniejszych wartości w pracy w John Deere – mówi Magdalena Rymarska.

John Deere łączy pokolenia

Pracownicy John Deere związują się z firmą na lata, ponieważ jako pracodawca daje im możliwość ciągłego podnoszenia oraz zdobywania nowych umiejętności.
Wielopokoleniowy zespół to doskonała mieszanka osobowości oraz umiejętności, dająca firmie szansę na intensywny rozwój. Obecnie na rynku pracy wyróżniamy kilka grup wiekowych. Pierwszą z nich są baby boomers, czyli osoby urodzone w latach 1946-1964. Wyróżniają się dużym zaangażowaniem oraz przywiązaniem do miejsca pracy. I właśnie ta ostatnia cecha bardzo odróżnia ich od Millenialsów (urodzeni na początku lat 80-tych do połowy 90-tych), którzy chętnie podejmują nowe wyzwania i znacznie częściej zmieniają pracodawcę. Oprócz tego często korzystają z mobilnych rozwiązań i cenią sobie elastyczny czas pracy.

Inna grupa, to pokolenie X, urodzeni od połowy lat 60-tych do końca lat 70-tych. Wyróżnia ich chęć bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami oraz rozwój osobisty, który oferuje pracodawca.
Najmłodszą grupę stanowią zaś przedstawiciele pokolenia Z. To osoby urodzone od połowy lat 90-tych, które nie wyobrażają sobie życia bez nowych technologii i nie boją się podejmować niestandardowych wyzwań.
Według najnowszych danych, co piąta osoba na rynku pracy w ciągu najbliższych pięciu lat, będzie przedstawicielem właśnie tego pokolenia.
W jaki sposób, zatem połączyć te grupy, które z pozoru mocno się od siebie różnią, aby stanowiły jeden zgrany zespół?

- Ważna jest dla nas otwartość, szacunek i wzajemna wymiana doświadczeń w codziennej pracy i w zespołach projektowych. Nawet najbardziej doświadczony pracownik może nauczyć się czegoś od młodszego, który będzie posiadał większe doświadczenie w aplikacjach, systemach czy social media. Z kolei młody pracownik będzie mógł korzystać z wiedzy osoby bardziej doświadczonej na przykład w dziale serwisu, gdzie doświadczenie
i znajomość produktów odgrywa niezwykle istotną rolę. Stworzenie tak optymalnych warunków do wielopokoleniowej współpracy, może przynieść tylko same korzyści – mówi Magdalena Rymarska.

John Deere swoje oferty pracy kieruje zarówno do osób z doświadczeniem jak i do osób stawiających swoje pierwsze kroki na drodze zawodowej.
O szczegółach można dowiedzieć się na stronie http://jobs.deere.com.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.