patron serwisu
4 years guarantee

Testowany na co dzień przez amerykańską armię. Teraz dostępny dla każdego z nas

article-thumbnail

Szukasz uniwersalnego pojazdu, który poradzi sobie z każdym zadaniem i w każdym terenie? Proszę bardzo. Oto Gator, który ma zwinność i siłę ciągnika, a rozmiary dużego quada.

Co łączy leśne harwestery, duże maszyny budowlane, silniki do kutrów rybackich czy też profesjonalne maszyny golfowe? Logo jednego z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich firm: John Deere.

Większości z nas marka kojarzy się z rolnictwem oraz z amerykańskimi farmami, które pełne są maszyn w zielonych barwach. Co zdecydowało, że tak wielu zaufało i wybiera do pracy właśnie Johna Deere’a?

Mają być niezniszczalne

Amerykańscy farmerzy tłumaczą ten fakt bardzo prosto – John Deere to producent, którego maszyny są na tyle pancerne, żeby nie sprawiać swoim właścicielom zbyt wielu kłopotów związanych z eksploatacją.

Dodajmy, że eksploatacją w bardzo trudnych warunkach. Wszechobecny piach, często zamieniający się w najgorsze błoto, rozruchy w niskich temperaturach, ogromne obciążenia dla napędu – tak bardzo często wygląda standardowy dzień pracy maszyn produkowanych przez John Deere. Nic więc dziwnego, że firma postanowiła wyspecjalizować się w projektowaniu i budowaniu maszyn prawie niezniszczalnych.

Źródło: John Deere

Nie każdy potrzebuje ciągnika…

Zapotrzebowanie na bezawaryjne i prawie niezniszczalne maszyny nie ogranicza się przecież do gospodarstw rolnych. Istnieje wiele branż, które tak samo potrzebują pancernych pojazdów, tylko niekoniecznie o tak dużych gabarytach.

Nadleśnictwa, tartaki, posterunki straży pożarnej, pola golfowe, stadniny, kluby piłkarskie (sic!) – to tylko kilka podmiotów, które potrzebują pojazdów niezawodnych i radzących sobie w terenie. Ludzie z John Deere doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też w swojej ofercie mają nieco bardziej zwinne pojazdy o nazwie Gator.

Mały, ale wariat…

Gatora można opisać następująco: pancerność ciągnika upchnięta w mniejszej, bardziej zwinnej bryle. Z opcjonalnymi alufelgami rzecz jasna, bo kto powiedział, że jazda w terenie nie może odbywać się bez odrobiny stylu?

Pojazdy Gator firmy John Deere są w stanie dojechać właściwie wszędzie. Do tego są bardzo uniwersalne – ich producent cechuje się bardzo indywidualnym podejściem do każdego klienta i potrafi dostosować oferowany przez siebie pojazd do większości potrzeb. Nawet tych najbardziej niestandardowych.

Widać to doskonale w ofercie prezentowanej na stronie producenta, w której znajdziemy wersje zarówno z silnikami zasilanymi benzyną i dieslem, jak i napędem elektrycznym.

Szukasz czegoś do okazjonalnych przejażdżek w trudnym terenie, czym dodatkowo można przewieźć drewno do kominka/worki z gruzem albo….poszaleć?

Proszę bardzo, oto Gator XUV, pojazd użytkowy typu crossover, z niezależnie pracującym (i regulowanym!) zawieszeniem, który nie tylko spełni te wymagania, ale da też sporo frajdy z jazdy. Czy da się zamontować do niego wyciągarkę? A czy dzik… mieszka w lesie? Oczywiście, że się da. Ma być z przodu czy z tyłu?

A może jesteś leśnikiem, którego obszar pracy jest jednocześnie obszarem ściśle chronionym, więc użytkowanie jakiejkolwiek terenówki z napędem spalinowym jest ściśle zabronione?

Gator z silnikiem elektrycznym jest w pełni ekologiczny pod tym względem, a przy tym na tyle niezawodny, że można na nim polegać. Każdego dnia tygodnia, o każdej porze roku.

A może po prostu szukasz uniwersalnej i wygodnej odśnieżarki, która mogłaby obsługiwać zarządzane przez ciebie osiedle mieszkaniowe albo drogę dojazdową do twojej stadniny? Wspominałem już, że Gatora można zamówić sobie w wersji z ogrzewaną i klimatyzowaną kabiną? I z homologacją drogową w standardzie?

O takich rzeczach jak tzw. szpera (blokada mechanizmu różnicowego), napęd 4x4 czy skrzynia o ładowności wynoszącej prawie pół tony (a dokładniej: 454 kg) nie wspominam. W końcu szukacie małego, zwinnego pojazdu, który poradzi sobie w każdym terenie.

Przetestowany w boju i na polach golfowych

Z Gatorów od wielu lat korzysta armia amerykańska, która niezawodność używanego przez siebie sprzętu od zawsze traktuje jako jego cechę kluczową.

Zresztą nie tylko wojskowi zdążyli już przekonać się do tego, że o wiele bardziej opłaca się kupić rozsądnie wycenioną i niezawodną maszynę niż tańszą i awaryjną alternatywę. Jednymi z mniej oczywistych miejsc, w których można spotkać pracujące Gatory, są areny sportowe oraz pola golfowe. Oczywiście nie są to najbardziej uterenowione wersje.

Na polu golfowym najważniejsza jest trawa – specjaliści troszczą się o nią każdego dnia. I Gatory muszą ostrożnie się na niej poruszać. Stąd golfowe Gatory muszą mieć mniej inwazyjne opony (producent oczywiście to przewidział), trochę mniejszą moc (wersji silnikowych oferowanych w tym pojeździe pozazdrościłby niejeden producent samochodów).

Można więc nimi przywieźć kosiarkę, przewieźć nasiona, piasek czy też graczy podczas turnieju – żaden problem – to sprzęt do każdej roboty.

Ostatnia kwestia? Regulowane zawieszenie i wspomagany układ kierowniczy. Tak, Gator posiada wspomaganie kierownicy. No bo czemu miałby nie posiadać? Ma być przecież wygodny i sprawiać frajdę z jazdy. Połączenie tych cech z niezawodnością wynikającą z wieloletniego doświadczenia w produkcji maszyn rolniczych zaowocowało stworzeniem bardzo uniwersalnego pojazdu, który znajduje swoje zastosowanie w ogromnej liczbie zadań. Często niemożliwych do wykonywania zwykłym samochodem terenowym.

Na koniec dodajmy jeszcze, że John Deere Polska oferuje bardzo atrakcyjne opcje finansowania dla klientów z naszego kraju. Zapewnia też serwis Gatorów na najwyższym poziomie.
Chociaż wielu klientów odwiedzi go wyłącznie z okazji przeglądu…

Źródło: John Deere

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.