patron serwisu
4 years guarantee

Trawnik jakiego pozazdrości nam każdy sąsiad. Pasy, kratki a nawet romby

Trawa we wzory nie jest szczególnie drogim i skomplikowanym zabiegiem – jak to zrobić? Podpowiadają eksperci John Deere, którzy pielęgnują murawę na najlepszych polskich stadionach.

Wzory na trawie u sympatyków sportu najczęściej budzą skojarzenia z fantazyjnie przystrzyżonymi murawami piłkarskich stadionów. Prawdziwymi mistrzami w tej sztuce stali się Anglicy, którzy do trawy przywiązują ogromną wagę. Odpowiednio zadbana murawa z fantazyjnymi wzorami staje się standardem także w polskiej ekstraklasie piłkarskiej.

- Polscy stadionowi greenkeeperzy, by perfekcyjnie przygotować boiska, chętnie sięgają po sprzęt skonstruowany do specjalistycznych wymagań i potrzeb. Są to m.in. maszyny firmy John Deere, które działają na stadionach Ekstraklasy w takich klubach jak: Jagiellonia Białystok, Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin czy Wisła Kraków – wymienia Kamil Karkowski z John Deere Polska.

Źródło: John Deere

Na początek pasy i kratka

Tyle, że efektowne wzory nie muszą być domeną tylko stadionowych muraw. Najprostszym wzorem do samodzielnego wykonania są dwukolorowe pasy. Można je wykonać poprzez umiejętne wygięcie źdźbeł trawy w określonym kierunku, bo różnica w kolorze poszczególnych fragmentów to wcale nie zasługa zasiania różnych gatunków traw, różnej długości, a nic innego jak gra świateł pomiędzy wierzchem i spodem źdźbła (te wygięte w kierunku patrzenia są jaśniejsze, zaś wygięte ku patrzącemu dają wrażenie ciemniejszego koloru). Fragmenty, które mają być ugniecione w różne kolory możemy wytyczyć za pomocą sznurka, a następnie przystępujemy do pracy.

Aby trawnik wyglądał w taki sposób jaki sobie zaplanujemy, potrzebujemy sprzętu – wówczas zadanie będzie o wiele łatwiejsze.

- Wybór konkretnego modelu kosiarki uzależnimy od potrzeb oraz wielkości budżetu, jakim dysponujemy. Profesjonaliści dbający na przykład o boiska sportowe, mogą zdecydować się na kosiarki wrzecionowe cechujące się precyzyjnym i dokładnym cięciem. Jeśli zaś zależy nam na rozwiązaniu łączącym wysoką jakość i przystępne ceny, warto zainteresować się nieco mniejszymi, a również wydajnymi kosiarkami pchanymi lub większymi kosiarkami samojezdnymi. W razie potrzeby kosiarka samojezdna może posłużyć w innej roli np. jako traktorek, który doposażymy pługiem, szczotką, przyczepką czy rozsiewaczem nawozu. W obu przypadkach tworzenie charakterystycznych pasów jest możliwe dzięki montażu specjalnych rolek za pojazdem – mówi Kamil Karkowski.

W przypadku niewielkiej przestrzeni ogrodu możemy dokupić łatwo instalowany wałek ugniatający lub we własnym zakresie stworzyć sprzęt niezbędny do skomponowania wzorów – wystarczy ciężką żeliwną rurę przymocować tuż za kosiarką.

Aby wykonać kratkę wystarczy powtórzyć wymienione wcześniej czynności pod kątem prostym w poziomie, tworząc znów pas przy pasie. Pamiętajmy, że aranżując pasy lub kratkę możemy zaplanować szerokości danego koloru będące wielokrotnością szerokości zespołu koszącego, np. jeden pas ciemniejszy, następnie dwa jaśniejsze tworzące szerszy i znów ciemniejszy. Jeśli na trasie kosiarki znajdzie się przeszkoda, na przykład drzewo, to po prostu należy je ominąć, a przy kolejnym pasie kosić prosto według założonego planu.

Źródło: John Deere

Romby i okręgi – jeszcze większa precyzja

Stworzenie efektownych i bardziej fantazyjnych wzorów na trawniku to zadanie trudne. Tutaj każdy błąd może odbić się na efekcie końcowym. Co zrobić, by bardziej skomplikowane wzory nie miały nieregularnych kształtów i cieszyły oko?

Przykładowo, aby stworzyć okręgi, trzeba za pomocą sznurka wytyczyć promienie o określonej długości i dbając o to, by sznurek był napięty, kosić trawę jednocześnie odpowiednio ją ugniatając. Pierwszy, dokładnie skoszony okrąg będzie punktem odniesienia do wykonania kolejnych.

Z kolei, aby nasz trawnik został przystrzyżony w romby, musimy dokładnie zaplanować na przykład na uproszczonej mapce trasę kosiarki i podobnie, jak w przypadku okręgu zadbać o precyzję pierwszej figury. Pierwszy romb również będzie punktem odniesienia.

Pamiętajmy, że początki mogą być trudne, warto więc spróbować prostszych wzorów, a nasz trawnik i tak zyska niepowtarzalny charakter.

Źródło: John Deere

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.