patron serwisu
4 years guarantee

Wiosenne porządki w ogrodzie. Za co zabrać się w pierwszej kolejności

Pielęgnacja roślin oraz trawnika, sadzenie nowych drzew i krzewów, to dobra odskocznia od codzienności. Tym bardziej, że własnym ogródkiem mogą pochwalić się miliony Polaków.

Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w całej Unii Europejskiej. Co piąty z nas skarży się, że w tygodniu nie ma czasu na odpoczynek – wynika z badań GUS. Gdzie znajdujemy ukojenie? W ogrodzie. Z badań CBOS wynika, że co trzeci ankietowany Polak posiada niewielką co najmniej 300-metrową działkę na terenie rodzinnych ogródków działkowych. Z kolei w raporcie Homebook.pl czytamy, że 68 proc. właścicieli domów jednorodzinnych może pochwalić się ogródkiem – najczęściej o powierzchni do 500 m.kw.
Koniec zimy i początek wiosny to czas, kiedy pracy w ogrodzie jest najwięcej. Od czego powinniśmy zacząć?

Źródło: John Deere

*Po pierwsze: sprzątanie *
Na początek warto zabrać się za porządki usuwając z ogrodu liście, gałęzie i niepotrzebne pędy. Potem, nieśpiesznie możemy posadzić nowe drzewka i krzewy. Ich wybór, a potem umieszczenie w ogrodzie będzie świetną odskocznią od codziennych obowiązków. Może będzie to również dobry moment, aby zrobić małe ”rewolucje” ogrodowe i przesadzić część roślin na inne miejsce lub dosadzić nowe?

Pamiętajmy również o krzewach i drzewach. Po zimie koniecznie trzeba usunąć obumarłe i połamane gałęzie oraz przyciąć suche końcówki, które pozwolą młodym pędom i pączkom na prawidłowy rozwój.

Źródło: John Deere

Pielęgnacja trawnika po zimie
Trawnik to jeden z najważniejszych, a w wielu przypadkach jedyny element ogrodu. Jednym z najistotniejszych okresów w roku przy jego pielęgnacji jest wiosna. W tym okresie darń oderwaną od podłoża, pleśń śniegową czy kretowisko, powinniśmy usunąć za pomocą grabi.
Początek kwietnia to również doskonały moment na przeprowadzenie zabiegu wertykulacji, czyli nacięcia darni. Dzięki temu trawnik będzie bardziej odporny na wszelakie choroby. Pamiętajmy również o tym, aby trawę kosić regularnie, dzięki czemu pobudzimy ją do intensywnego wzrostu. Co ważne, tutaj z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie.
- Ciekawym rozwiązaniem, które w znaczący sposób ułatwi pielęgnację i naszą wygodę, może być wykorzystanie automatycznej kosiarki, która sama zadba o nasz trawnik – mówi Kamil Karkowski z John Deere Polska. – Tego typu kosiarka wykrywa przeszkody. Jej zaletą jest cicha praca, która nie będzie przeszkadzać ani nam, ani sąsiadom w odpoczynku – dodaje.
Kto woli o trawę zadbać osobiście, powinien wybrać kosiarkę samojezdną, potocznie nazywaną traktorkiem ogrodowym. Takie urządzenia mogą być wyposażone w wiele rozwiązań zapewniających komfort pracy. Wygodny z wysokim oparcie fotel gwarantujący bezpieczną pozycję za kierownicą maszyny. Bardzo prosta i wyjątkowo łatwa regulacja wysokości koszenia. Deska rozdzielcza z wyświetlaczem informującym o: poziomie paliwa w zbiorniku, czy załączonym napędzie noży, który jest uruchamiany identycznie jak wałek odbioru mocy (WOM) w ciągnikach rolniczych.
Dodatkowo na monitorze informowani jesteśmy o napełnieniu kosza skoszoną trawą, czy zakresem prędkości obrotowej silnika.
Bezstopniowa hydrostatyczna skrzynia biegów ma znaczący wpływ na relaks podczas koszenia, ponieważ nie musimy ręcznie zmieniać biegi i jednocześnie szarpiąc maszyną pracująca na wysokich obrotach, które są konieczne do skutecznego ścięcia trawy.
W kosiarka samojezdnych spotyka się również tempomat, który odciąża nogę sterującą pedałem prędkości jezdnej.

Jak często podlewać trawnik

Woda jest dla roślin i trawnika niezbędnym czynnikiem, który pozwala im się prawidłowo rozwijać. W przypadku roślin najlepiej podlewać je wczesnym rankiem lub wieczorem. Dzięki porannemu dostarczeniu wody, rośliny zdążą przygotować się na cieplejsze temperatury w ciągu dnia, szczególnie w okresie letnim. Natomiast podlewanie wieczorem, przed zachodem słońca, sprawi, że rośliny po całym dniu spragnione wody, otrzymają ukojenie. Istotne jest, aby roślin nie podlewać za często ani za mało. Należy znaleźć złoty środek. Lepiej robić to rzadko, ale obficie, dzięki temu woda przesiąknie do większych warstw gleby.

Najbardziej newralgiczną porą roku na pielęgnację trawy jest lato. W tym okresie zaleca się podlewanie trawnika z samego rana, ewentualnie zaraz po zmierzchu. Unikajmy podlewania podczas najmocniejszego nasłonecznienia, ponieważ może to prowadzić do poparzenia źdźbła trawy.

Źródło: John Deere

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.